СПОДЕЛИ

Добриот дизајн на корисничко искуство ќе ги задржи посетителите на вашиот веб сајт. Лошото корисничко искуство ќе ги натера да отидат на друго место. Во овој курс ќе научите како да ги употребите основните, едноставни принципи на UX дизајнот во вашиот сајт, за тој да се однесува на начинот кој го сакаат и очекуваат корисниците.

Во овој курс ќе дознаете што сакаат луѓето од веб сајтовите, како пребаруваат информации, како читаат на интернет, како да ја структурирате содржината за да го искористите ова истражување. Ќе научите како да ги употребите графиките за да им помогнете на посетителите, како да интегрирате видео, аудио и друг тип на медиуми, и кога да употребите интерактивна наспроти статичка содржина. Потоа, ќе умеете да ги погледнете вашата почетна страница, формуларите, страниците со продукти и содржината, со очите на вашите корисници, за да изградите сајт кој повеќе одговара на нивните потреби. Исто така, ќе знаете и како да направите рамнотежа помеѓу содржината и рекламирањето.

Теми:

 • Градење сајт кој ќе им се допаѓа на корисниците
 • Употребување на единствените, конзистентни стандардни дизајн принципи
 • Креирање добри мениjа
 • Работење со мапи
 • Додавање пребарување на сајтот
 • Организирање на содржината во еден распоред
 • Пишување за на веб
 • Креирање страници за категории и страници на пристигнување
 • Дизајнирање страници за продукти и формулари
 • Употреба на интерактивна содржина
 • Балансирање помеѓу рекламите и содржината

Кому му е наменет овој курс?

Овој курс им е наменет на:

 • веб дизајнери и девелопери кои сакаат да овозможат подобро корисничко искуство за посетителите на нивните веб сајтови,
 • графички дизајнери кои сакаат да направат надградба на своите вештини во област на веб, UX и UI дизајн,
 • сите оние кои планираат професионално да се занимаваат со веб дизајн, графички дизајн и особено UX и UI дизајн.

Предзнаења

За следење на овој курс особено корисно е, но не е задолжително, поседување работно искуство во графички и веб дизајн.

Практичен дел

За овој курс не се предвидени посебни практични задачи.

Сертификат

За овој курс не е предвидено стекнување сертификат за успешно завршен курс.

Формат на курсот

Курсот се изведува на далечина, со користење на методологијата менторирано учење на далечина.

Цена

3.539 ден (пакет Basic)

Вклучено во цената

 • 30 дена пристап до материјалите за учење

Ментор

Александар Пешевски e графички и веб дизајнер чија специјалност се UI, UX и бренд дизајн. Со дизајн се занимава речиси 20 години. Во моментов работи како дизајнер во Glitch agency која е дел од IWM Network (компанијата која стои зад популарниот портал it.com.mk) а претходно работел и соработувал со голем број компании каде најголем предизвик му бил решавање комплицирани веб структури. Извесно време бил и инструктор за флеш анимации, фотошоп и дизајн принципи. Негова пасија за изработка на уникатен накит од неодамна ја претвори во свој бренд, MightyCreation.

Прашања?

Доколку имате било какво прашање, обидете се одговорот да го најдете во делот Одговори на најчесто поставувани прашања.

предупредување

пријава

 

Ти се допадна овој напис?
Се согласувам моите податоци да бидат префлени на MailChimp ( повеќе информации )
Стани член на клубот на веб професионалци Еверест и прв добивај информации кои можат да ти помогнат за твојот натамошен професионален развој.
И ние како и ти ги мразиме спамерите. Твојата email адреса никогаш нема да биде (про)дадена некому. Чесен збор.