СПОДЕЛИ

HTML е програмскиот јазик кој го движи интернетот. Како и со секој друг јазик, откако ќе го совладате, ќе може да креирате сопствени содржини, независно дали тоа ќе бидат едноставни веб страници или комплексни веб апликации. Овој курс ви обезбедува детален преглед на основите на HTML вклучувајќи ја неговата  синтакса и најдобрите практики за пишување и уредување на вашиот код. Ќе ја научите структурата на еден типичен HTML документ и начинот на кој може да правите секции на страниците и да ја форматирате сопствената содржина, како да креирате листи и линкови, и како HTML работи заедно со CSS и JavaScript за да креира богато и привлечно корисничко искуство.

Теми

 • Зошто е важен HTML?
 • Разгледување на HTML документ
 • Форматирање содржина
 • Прикажување слики
 • Користење nav, article и div елементи
 • Поврзување со страници и содржина за превземање
 • Креирање листи
 • Контролирање на стајлингот (фонтови, бои, …)
 • Пишување основни скрипти

Кому му е наменет овој курс?

Овој курс им е наменет на:

 • лица кои сакаат да станат веб дизајнери и веб девелопери
 • дизајнери кои сакаат да ги прошират својот сет вештини
 • студенти

Практичен дел

Во рамки на практичниот дел од курсот, студентот ќе добие задачи кои ќе треба да ги изработи и достави до својот ментор.

Сертификат

По успешното завршување на курсот, учесникот добива сертификат за успешно завршен курс. Под успешно завршување се подразбира навремено доставување на најмалку 80% од предвидените задачи.

Формат на курсот

Курсот се изведува на далечина, со користење на методологијата менторирано учење на далечина.

Цена

7.669 ден (пакет Премиум)

Вклучено во цената

 • 30 дена пристап до материјалите за учење
 • 4 x 15 мин. менторски сесии (1-на-1, online)
 • сертификат за успешно завршен курс

Ментори

PetarПетар Трајковски, .NET програмер со 12 годишно искуство. Има работено на сајтови со милионска посетеност (PlayBoy, Dr.Oz) а предизвик му е оптимизација на .NET и SQL код. Бил предавач на Академијата на ИТ Александрија како инструктор за веб дизајн. Во моментот работи за клиенти од Америка и Канада на развој на апликации во област на Research Management.

denisДенис Арслановски, front-end веб девелопер. Експерт за HTML, CSS, jQuery и прилагодлив (responsive) дизајн. Изработува веб страници за клиенти претежно за европскиот и австралискиот пазар.

Прашања?

Доколку имате било какво прашање, обидете се одговорот да го најдете во делот Одговори на најчесто поставувани прашања.

предупредување

пријава

Ти се допадна овој напис?
Се согласувам моите податоци да бидат префлени на MailChimp ( повеќе информации )
Стани член на клубот на веб професионалци Еверест и прв добивај информации кои можат да ти помогнат за твојот натамошен професионален развој.
И ние како и ти ги мразиме спамерите. Твојата email адреса никогаш нема да биде (про)дадена некому. Чесен збор.