СПОДЕЛИ

Во ова издание Ресурси за дизајнери и програмери вклучивме програми за креирање веб сајтови, нови системи за управување на содржина (CMS), CSS работни рамки, упатства за модели, ресурси за боја, колекции за маркетинг преку е-пошта, алатки за продуктивност и, се разбира, нови бесплатни фонтови!

Речиси сé што се наоѓа на листата е бесплатно, иако има вклучено и апликации и алатки кои се плаќаат, но вредат како инвестиција. Сето ова ќе им биде од огромна корист и на дизајнерите и на програмерите, од почетници, па до стручњаци.

Ако нешто сме изоставиле, а вие верувате дека треба да се најде на листава, потсетете не во коментар.

StringBean

stringbeanStringBean е лесна CSS работна рамка која е само во 4K. Употребува систем на мрежа во 24 поинти, наспроти почестите системи од 12 поинти.

Gutenberg

Gutenberg е почетнички комплет во веб типографијата. Флексибилиен е, и лесен за употреба.

gutenbergFrend

Frend е колекција на модерни front-end компоненти, кои се скромни и без зависности.

frend

RichCSS

RichCSS  е јасна, објектно-ориентирана CSS работна рамка која можете да ја употребувате повеќе пати. Ви дозволува повторно употребување на вашето CSS, следење на верзии, и друго.

richcss

Microsoft Bot Framework

Microsoft Bot Framework ви дозволува да изградите и поврзете интелигентни ботови, кои може да бидат во интеракција со вашите корисници, независно каде се тие.

bot framework

Min

Min е “попаметен” веб прелистувач. Употребува DuckDuckGo за пребарување, вклучува калкулатор, и повеќе. Може да прескокнете до секој сајт, употребувајќи пребарувања и добивајќи предлози пред да почнете да внесувате текст.

min

Runner

Runner ви помага да го забрзате вашиот Sketch работен тек. Ви дава интуитивен интерфејс, кој го потпомага вашиот секојдневен работен тек.

runner

Flexbox Patterns

Flexbox Patterns е колекција на модели на кориснички интерфејс за Flexbox. Вклучува примери и изворен код.

flexbox patterns

Email Toolbox

Email Toolbox е колекција на рачно избрани ресурси за дизајнери и маркетинг професионалци преку е-пошта. Вклучува линкови до луѓе, курсеви, пишувања на дизајн на е-пошта, и друго.

email toolbox

Material Color

Material Color е алатка за палета на бои за материјален дизајн. Може да прегледувате по код, хексадецимална вредност, или RGB.

material color

Microsoft Flow

Microsoft Flow е верзија на Microsoft за IFTT. Креирајте автоматизирани работни текови помеѓу вашите омилени апликации и услуги за известувања, колекции за податоци, и многу повеќе.

microsoft flow

Bookmark

Bookmark е апликација за правење вебсајтови со опција на повлекување и спуштање, која лесно се употребува, и креира убави, прилагодливи веб сајтови.

bookmark

MJML App

MJML App ви дозволува да ја употребите моќта на MJML директно од вашиот десктоп. Може да импортирате и работите со образци, и да уредувате е-пошти со визуелно обработување во живо, итн.

mjml app

Simplified JavaScript Jargon

Simplified JavaScript Jargon е речник на непознати зборови за JavaScript.

simplified javascript jargon

UTM Builder

Ако требате да креирате UTM тагови за вашите линкови, UTM Builder ви го олеснува тоа. Само одговорете на прашањата од прашалникот, и тој ќе ги генерира линковите за вас.

utm builder

Create

Create е моќна мобилна графичка апликација за дизајн. Ви дозволува да употребувате форми, икони, типографија, линии, фотографија, и друго.

create

Stashes.io

Stashes.io ви дозволува да изградите ваши сопствени колекции на ресурси, на кои може да се навраќате и да ги споделувате.

stashes.io

Showbox

Showbox ви дозволува да креирате квалитетни видеа директно во вашиот прелистувач, и тоа за само неколку минути.

showbox

Sympli

Sympli е платформа за соработка која работи со Xcode, Android Studio, Sketch, и Photoshop. Само дизајнирајте со Photoshop или Sketch, експортирајте во Sympli, и набрзина имплементирајте ги во вашиот дизајн.

sympli

Fontea

Fontea ви дава пристап до сите 700 Google фонтови во Photoshop (а, наскоро и во Sketch). Станува збор за додаток, па нема да ви пречи во вашиот вообичаен Photoshop работен тек.

fontea

Maki

Maki е сет на икони за дизајнери на мапи. Вклучува 114 икони за работи како паркови, музеи и места на обожување.

Maki

FourZeroFour

FourZeroFour е галерија на најневеројатни 404 Not Found страници на веб.

fourzerofour

Smartmockups

Smartmockups е колекција на најдобрите бесплатни модели на продукти, подготвени за вашиот дизајн.

smartmockups

Carrd

Carrd ви го олеснува креирањето едноставни, бесплатни, целосно прилагодливи сајтови со една страница, согласно вашите потреби.

carrd

Logo Foundry

Logo Foundry е апликација за правење лого која работи директно на вашиот телефон. Вклучува повеќе од 6000 симболи, форми и икони.

logo foundry

Flexbox Grid

Flexbox Grid е прилагодлив систем на мрежи кој се базира на флексибилно својство на приказ.

flexbox grid

Fwrdto.me

Frwrdto.me е мала софверска апликација која можете да ја чувате како обележувач во вашиот прелистувач, и ви дозволува да испраќате веб страници во вашето веб сандаче со само едно кликнување.

fwrdto.me

Pitch Card

Pitch Card ви дозволува да ја пренесете вашата идеја во 200 карактери, и да добиете брзи повратни информации. Споделувајте само со вашите пријатели преку социјалните мрежи.

pitch card

Sherbit

Sherbit ви дозволува да ги анализирате и да ги разберете податоците кои вашата апликација или уред ги собираат за вас. Може да ги поврзувате и визуелизирате податоците, за да добиете значајни информации за вас.

sherbit

Pagekit

Pagekit е модерен систем за управување на содржина со отворен код. Системот е интуитивен, модуларен и флексибилен. Има едноставен кориснички интерфејс, и е изграден со Symfony компоненти.

pagekit

Worona

Worona ви овозможува да го претворите вашиот WordPress сајт  во мобилна апликација за iOS или Android. Им дозволува на вашите корисници да ги читаат вашите постови кога немаат интернет конекција, испраќа нотификации и друго.

worona

Homizio Nova

Homizio Nova е бесплатно sans-serif типографско писмо кое вклучува лесни, закосени, курзитивни стилови.

homizio nova

Sweet Sorrow

Sweet Sorrow е винтиџ фонт за скрипти за работи од типот на знаци, маици, логоа и други употреби за приказ.

sweet sorrow

Ludicrous

Ludicrous е бесплатен ракописен фонт кој вклучува лигатури и дополнителни декорации.

ludicrous

Goldin

Goldin е заоблено sans-serif типографско писмо кое е совршено за брендирање и приказ. Доаѓа со основни и задебелени контури на букви.

goldin

South Rose

South Rose е убаво типографско писмо за приказ инспирирано од Розетниот прозорец во Богородичната црква во Париз.

south rose

Wadon

Wadon е модерно типографско писмо кое потсетува на Античките Руни.

wadon

Asteroid

Asteroid е модерен геометриски фонт. Изгледа како да излегол од научно-фантастичен филм и е совршен за брендирање.

asteroid

Nighttime & After Midnight

Nighttime & After Midnight се комплементарни типографски писма, едно со serif завршување на линии, и друго со кружни завршувања.

nighttime after midnight

Највредниот дар кој го поседуваат луѓето е грижата и споделувањето.
Споделете го тоа што го имате, грижете се за тие кои ги имате.

Ако ти се допадна статијава, сподели ја со своите пријатели.
Ќе ги израдуваш и нив и нас.

Ти се допадна овој напис?
Се согласувам моите податоци да бидат префлени на MailChimp ( повеќе информации )
Стани член на клубот на веб професионалци Еверест и прв добивај информации кои можат да ти помогнат за твојот натамошен професионален развој.
И ние како и ти ги мразиме спамерите. Твојата email адреса никогаш нема да биде (про)дадена некому. Чесен збор.