СПОДЕЛИ

„Кај вас во ИТ е поинаку“… е една од најчестите реченици кои ИТ професионалците ја слушаат во разговор со некој надвор од секторот, кој обично се жали на својата индустрија. Различното е во тоа што еден ИТ професионалец, јуниор или сениор, во моментов има голем избор пред него кога станува збор за неговата кариера – работење како фриленсер, во домашна компанија, во администрација, на свој производ/стартап, во странска компанија, или пак да прифати работа во Холандија, Германија… Различното е и во тоа кои трендови да ги следи, кои технологии да почне подетално да ги изучува и понуди, бидејќи информатичката технологија е жива материја која пребрзо се менува. Гледано на пазарот, различното е во тоа што индустријата има недостиг на квалитетен кадар и со тоа се создаваат доста интересни позиции при вработување, особено од страна на оние кои бараат или се потребни за да се заврши работата. 2016-та е годината кога ИТ индустријата во Македонија беше ставена пред комплетен тест. Промашениот политички слоган од изминатите години „Земја на информатичари“ скоро и да исчезна, а индустријата се справи со глобализацијата, фриленс работењето и доаѓањето на странските компании како Ендава кои директно ја зголемија конкуренцијата на домашните компании кога станува збор за регрутирање на потребната работна сила.

Се надеваме дека 2017-та ќе биде година во која работите во одделот на ИТ кадар барем малце ќе се стабилизираат, условите на пазарот ќе се додефинираат, системот за едукација, формален и неформален, ќе напредне и поблиску ќе ги прати трендовите, со што квантитативното продуцирање на кадар ќе го замени со квалитативно.

За овие работи дискутираме со Анче Јовановска од Семос Едукација, како и со Александар Марјановиќ од Марјановиќ Едукација, кои се дел од неформалната ИТ едукација во земјава.

Кои три работни позиции во македонската ИТ индустрија беа најбарани во 2016-та година?


Анче: Согласно барањата кои Кариерниот Центар на Семос Едукација ги добиваше од компаниите кои вработуваат IT кадри, како најбарани во изминатата 2016 би можеле да ги издвоиме: веб девелопери (.NET, Java, PHP и Android…), веб и графички дизајнери, проектни менаџери. Но она што е највпечатливо кај барањата на компаниите е дека најчесто тие имаат потреба од специфичен профил на кадри кои поседуваат комбинации на конкретни ИТ и софт вештини. Не ретко се случуваше компаниите да бараат и лица кои во своите основни знаења имаат инкорпорирано и искуство со ИТ безбедност, Cisco, SharePoint, Exchange Server, Quality Assurance, ITIL, Agile методологии, Проектен Менаџмент и сл.

Александар: Во ИТ индустријата, исто како и во секоја друга индустрија, постојат голем број работни позиции. Според разговорите кои ги имам водено со над 40 партнери на веб академијата Еверест, но и според она што и самиот можам да го заклучам набљудувајќи ги огласите за работа, најбарани позиции се програмерите и веб развивачите (девелоперите) – front-end и back-end.


Интервјуто во целост можете да го прочитате на сајтот на it.mk од каде што со нивна дозвола е превземен овој текст.

 

Ти се допадна овој напис?
Се согласувам моите податоци да бидат префлени на MailChimp ( повеќе информации )
Стани член на клубот на веб професионалци Еверест и прв добивај информации кои можат да ти помогнат за твојот натамошен професионален развој.
И ние како и ти ги мразиме спамерите. Твојата email адреса никогаш нема да биде (про)дадена некому. Чесен збор.