СПОДЕЛИ

Луѓето почнуваат да се занимаваат со хонорарна работа од секакви причини користејќи различни методи за да добијат клиенти. Некои користат препораки, некои пребаруваат сајтови за хонорарна работа.

Дефинитивно има некои кои сакаат неограничен потенцијал за заработување и слобода да патуваат низ светот, сами да си поставуваат часови и да избираат кои проекти се најпривлечни.

Другите само се обидуваат да врзат крај со крај. Хонорарното работење може да биде споредна работа што помага да се платат некои работи, или начин да се остане релевантен по губењето на работата, или како родител кој останува дома за да ги балансира грижата за децата и кариерата.

Без оглед на причината поради која започнувате со фриленсинг, може да биде тешко на почеток, особено во нашиот пост-пандемски свет каде што сите бараат работа на далечина.

Ако се чувствувате фрустрирано и се прашувате: дали навистина можам да добијам хонорарни работни места користејќи сајтови за хонорарна работа? Или можеби треба да се придржувам до препораките од уста на уста? Бидете сигурни дека не сте сами.

Клучни работи за запомнување:

  • Пријавете се на повеќе сајтови за хонорарна работа за да ги зголемите вашите шанси да најдете работа.
  • Направете детален и професионален профил со портфолио и соодветни вештини.
  • Користете ги филтрите за пребарување за да ги најдете оние огласите за работа што одговараат на вашите вештини и искуство.

Веб-страниците за хонорарни работни места не се за секого, но за многумина, овие огласни табли за работа се одличен начин да започнете или да најдете нови клиенти.

Кои страници за хонорарни работни места ќе имаат смисла за вас? Сето тоа зависи од тоа какви вештини имате, каков тип на работни места барате и колку време сте спремни да посветите на себепромовирањето. Со мноштвото веб-локации таму, ги категоризиравме нашите најдобри 12 избори за да ви помогнеме да започнете.

Општи хонорарни работни места за секого:

1. Flexjobs

Flexjobs, основана во 2007 година, беше за работа на далечина пред сите да работат на далечина. Flexjobs е една од најголемите страници за хонорарни работни места, со работа за сите, од креатори на содржина до професионални терапевти.

Flexjobs ги проверува сите нивни објави, така што никогаш нема да се справите со измамници. Ќе заштедите време копајќи низ безброј сајтови за хонорарни работни места со тоа што ќе платите за членство во Flexjobs и ќе добиете моментален пристап до различни можности со висок квалитет.

Дополнително, Flexjobs се издвојува со нудење ресурси за поддршка на оние што бараат работа.

2. SolidGigs

Следен, но не и помалку важен на листата е Solid Gigs. Solid Gigs се разликува од другите хонорарни работни места. Наместо да ви даде стотици работни места за да ги надминете, Solid Gigs испраќа курирана листа на можности директно во вашето сандаче.

Работи вака: одговарате на неколку прашања и ги поставувате вашите преференции и почнувате да добивате известувања за работа во рок од еден или два дена. Лесно е и ефтино, и ви дава вистински контакти за следење, наместо да се борите со милиони други хонорарци.

3. Upwork

Upwork има силна репутација меѓу хонорарците и клиентите. Додека Upwork е една од поскапите локации за работа за хонорарци, исто така е едноставна за користење и безбедна.

Со Upwork, бидете подготвени да се борите со други хонорарци додека почнувате. Создадете силен профил, брзо прикажете ги вашите понуди и, штом ќе ја добиете првата работа, секогаш, секогаш барајте препораки.

Страници за хонорарни работни места за програмери:

4. Топтал

Додека Toptal нуди работа на речиси секој пазар, неговиот специјализиран формат ја прави оваа една од најдобрите страници за работа хонорарци за технологија, особено.

Топтал тврди дека ги нуди „најдобри 3%“ таленти за хонорарци, така што процесот да се стане хонорарец е тежок и бара од вас да имате средно до напредни вештини.

Ако можете да го поминете процесот на интервју, Топтал нуди интересна работа и има репутација за подобро платени проекти од некои други места за работа за хонорарци на масовниот пазар.

Една од работите што го прави Toptal одличен за хонорарците е тоа што ќе имате моментален пристап до одлична мрежа на вешти колеги. Не потценувајте колку ова може да биде корисно за унапредување на вашата кариера.

5. Gun.io

Некои хонорарни преведувачи се замислуваат како
неконформисти, кои го нарушуваат системот. Gun.io игра на карта – – вие сте „најмен пиштол“, така да се каже, за различни компании на кои им е потребна привремена работа со кодирање.

Gun.io однапред ги прегледува и хонорарците и клиентите, за да не наидувате често на измами или луѓе кои не сакаат да платат пазарни цена за работата што ја работите.

Друга предност? Gun.io испраќа сопствени понуди за работа директно до вас. Сè уште треба да аплицирате, но не го трошите вашето време со работни места што не се релевантни или кои немате шанса да заработите.

6. Codeable

Codeable е уште една локација за хонорарна работа која ги прегледува апликантите и ги прифаќа само врвните кодери на платформата. Codeable нуди многу видови на проекти, но тие се специјализирани за проекти на WordPress.

Тимот на Codeable ќе ви помогне да ви помогне кога ќе започнете и ќе се обидете да ја добиете првата работа, што е дефинитивен бонус, а не нешто што го нудат сите веб-локации за хонорарни работни места.

Codeable, исто така, има минимален услов за тоа што го наплаќаат хонорарците, така што не сте во постојана трка до дното со неквалификувани програмери кои нудат услуги за нереални цени.

Очекувањата може да бидат големи – – никогаш не треба да конкурирате за проект што немате вештини да го завршите, на пример – – но исто така постои чувство на заедница, конференции со корисници и платформата ги поддржува нивните хонорарци наместо да застане на страната на клиенти.

Хонорарни работни места за писатели:

7. Journalism Jobs

Основана од поранешен деловен писател на Вашингтон Пост, Journalismjobs.com го подига хонорарното пишување на повисоко ниво. За разлика од многу веб-локации за хонорарни работни места, вештите писатели можат да го користат овој директориум за да најдат работа со компании од највисоко ниво како што се Ројтерс, Форбс, ESPN и многу повеќе.

Добрата страна на JournalismJobs.com е тоа што работните места се многу прилагодени на новинарските писатели, тие се од висок калибар и нудат библиотека со ресурси за да им помогнат на хонорарците да го разберат пазарот и да научат нови вештини.

Друга разлика што Journalism Jobs може да се пофали од другите веб-локации за хонорарни работни места е тоа што тие не се справуваат со трансакции. Ова е едноставно директориум со достапни работни места. Кога ќе кликнете на описот, ќе бидете пренасочени на веб-страницата на компанијата каде што аплицирате за работата и ги договарате вашите услови.

Ова може да биде плус или минус. На хонорарците им нуди поголема автономија и можност да ги постават стапките со кои им одговараат. Сепак, одговорноста и ризикот од прифаќање работа исто така паѓаат на поединци. Нема заштита преку страницата.

8. Freelancer

Freelancer.com се рекламира како „најголемата веб-страница во светот за хонорарно пишување“. Иако има и други работи на Freelancer, се чини дека има изобилство на достапни работни места за оние што сакаат да се бават со пишување.

Како и повеќето веб-локации за хонорарни работни места, Freelancer е многу конкурентен и понекогаш, особено кога започнувате, за да добиете работа ќе треба да наплаќате пониски цени.

Добрите страни на Freelancer.com се огромниот обем на достапни работни места и леснотијата на поставување профил и наддавање за тие работни места. Недостатоците се недостатокот на корисничка поддршка и повремените понуди за измама што доаѓаат затоа што Freelancer не ги проверува темелно клиентите или хонорарни таленти.

9. Mechanical Turk  од Амазон

Mechanical Turk , понекогаш само наречен MTurk, е хонорарна локација за работа што делува како пазар за различни задачи. Додека стручните писатели веројатно нема да најдат многу работни места од интерес овде, MTurk е една од оние хонорарни работни места на кои почетниците лесно можат да започнат.

Повеќето работни места се поврзани со внесување на основни податоци или лекторирање на постоечките податоци, што го прави одлично место за почеток во просторот за пишување. Ако можете да покажете познавање на метаподатоците и етикетирањето, можете да започнете да создавате портфолио на работа што ќе ви помогне да напредувате кон подобри, повисоко платени работни места на други локации за хонорарни работни места.

Хонорарни работни места за уметници:

10. The Creative Loft

Фотографи, стилисти, графички дизајнери и други креативци можат да најдат многу платена работа во The Creative Loft. За разлика од другите хонорарни работни места, The Creative Loft се фокусира исклучиво на работа поврзана со уметност и има сè уредно поделено во категории.

Ќе треба да се регистрирате за (платена) сметка за да пристапите до различните понуди за работа, а потоа да аплицирате за оние што изгледаат добро.

Една од одличните работи за The Creative Loft е можноста за прелистување по локација, како и по тип на работа. Значи, ако сте тип на уметник (како фотограф) кој не работи исклучиво на далечина, сепак имате пристап до одлични работни места за да го изградите вашето портфолио на клиенти.

11. Thumbtack

Повеќето хонорарни работни места се фокусираат на работа на далечина на компјутер, но многу уметници работат на физички средства кои мора да бидат локални. Enter Thumbtack: пазар што им овозможува на уметниците да конкурираат за работни места во нивната локална област.

Иако Thumbtack е познат по тоа што им помага на луѓето да најдат изведувачи или мајстори, има многу работни места насочени кон уметноста на располагање. Муралисти, фотографи, шминкери , уметници за тетоважи и повеќе можат да најдат квалитетни свирки.

12.  Behance

Behance е една од ретките страници за хонорарни работни места што постојано има високи оценки од корисниците. Behance, во сопственост на Adobe, е дел од мрежата на социјалните медиуми, дел е професионално портфолио. Тоа е можност да се прикаже работата, да се поврзете со други уметници и да прелистувате курирана табла за работа.

Со Behance, вие не аплицирате директно за работни места или заработувате пари преку страницата. Наместо тоа, градите репутација и учите за можностите за кои потоа можете да аплицирате надвор од страницата. Најдобриот дел од Behance? Тоа е 100% бесплатно за уметници.

Започнете со Freelancing денес

Многу луѓе кои ги бараат најдобрите страници за работа за хонорарци се чувствуваат преоптоварени за тоа како да започнат со нивното фриленсинг патешествие. Или можеби фрустрирани од нивниот недостаток на клиенти.

Не грижете се – можете да го направите ова. Еверест има голем број одлични ресурси за да ви помогне да започнете. Правењето мало истражување пред да започнете да објавувате на страниците за работа на хонорарци навистина може да ви помогне да ги поддржите вашите нозе. Еве неколку од најдобрите написи кои ќе ви помогнат да најдете работа:

Не постои совршен начин да добиете хонорарни клиенти. Вмрежувањето, пребарувањето работни места за хонорарци, градењето силно портфолио и здравата доза напорна работа се одлично место за почеток.

Изберете ја страницата што работи за вас, правете добра работа и за кратко време ќе го живеете тој хонорарен сон.

Што би можеле ВИЕ да направите?

Ако сте фриленсер односно хонорарец, можете да нè контактирате доколку сакате да ги споделите своите искуства со нашата публика.

Ако не сте фриленсер и ве возбудува идејата дека може да обезбедите дополнителни приходи, бидете искрени кон себе и поставете си го најважното прашање: „Кои се тие услуги кои би можел да ги понудам?“ Очигледно, потребни ви се две работи за успех: знаења и вештини во определна област и умешност како да се продадете, односно како да ги продадете вашите услуги.

Веб академијата Еверест може да ви помогне со овие две работи. Прво, нашите курсеви и студиски програми се така осмислени со цел да ви помогнат да стекнете практични знаења и вештини. Второ, на сите наши курсисти по успешното завршување на стручната обука им обезбедуваме пакет од курсеви за фриленсинг, со кои успешно ќе може да работите како фриленсер.

Ако сакате да дознаете како точно можеме и вам да ви помогнеме, закажете индивидуална консултација уште денес.

Ти се допадна овој напис?
Се согласувам моите податоци да бидат префлени на MailChimp ( повеќе информации )
Стани член на клубот на веб професионалци Еверест и прв добивај информации кои можат да ти помогнат за твојот натамошен професионален развој.
И ние како и ти ги мразиме спамерите. Твојата email адреса никогаш нема да биде (про)дадена некому. Чесен збор.