СПОДЕЛИ

Бојата е еден од најзначајните елементи на секој дизајн. Креира емоција, и ве води низ интерфејсот и го засилува брендот.

Ретко може да најдете навистина црно-бел дизајн, повеќето монохроматски дизајни се темно сиви, или бели, но ефектот е истиот. Бојата е начинот на кој го гледаме светот, различни честички кои се апсорбираат или емитираат, ни даваат слика на околината. Кога недостасува боја, почнуваме да го гледаме светот поинаку: текстурите и формите стануваат поочигледни, а светот се чини перцептивно побавен. Црно-белите дизајни играат токму на овој изменет приказ на светот. Кога се добро употребени, монохроматските палети може да бидат топли, охрабрувачки и силни.

Претежно белиот дизајн е минималистички и стегнат. Претежно црниот дизајн е силен и наметлив. Со двата краја од спекатарот дизајните се самоуверени и позитивни.

Иронично е тоа што најголемиот впечаток кој црно-белите дизајни го оставаат е со самата боја. Кога сцената е целосно тонска, воведувањето на светла боја скоро директно влегува во нашите очи. Додавањето малку боја во монохроматски дизајн е моќно, како и што ќе може да забележите…

Melanie Daveid

melaniedaveid

Ólafur Arnalds

olafurarnalds

Laure Boutmy

laureboutmy

Code and Theory

codeandtheory

Elite Model Management

elitemodel_fr

Scheltens & Abbenes

scheltens-abbenes

Elbow

elbowsydney

Flavien Guilbaud

flavinsky

B14

b14

A-P & Co

a-p_co

Jeremy Pierre

pierre-jeremy

Kurokawa Wonderland

kurokawawonderland

4 1/2

fireogenhalv_no

Werkstatt

werkstatt

The Post Family

thepostfamily

Tangent GC

tangentgc

Sandberg Instituut

sandberg

Transistor Design

transistordesign

Praesens

praesens

Studio Blackburn

studioblackburn

Yes

yesstud

Dave Clark Design

daveclark

Analytische Grafik

klassegrafik_de

Cat Garcia Photography

catgarciaphoto

Intropik

intropik

Holding Still

kurtstallaert

Pauline Osmont

paulineosmont

Park Tavern

parktavernsp

Rumba

rumba

Topsafe

topsafe

Live Area

livearealabs

Pal Zileri

palzileri

WXG

wxg

Folch

folch

Патем…

Ти се допадна овој напис?
Се согласувам моите податоци да бидат префлени на MailChimp ( повеќе информации )
Стани член на клубот на веб професионалци Еверест и прв добивај информации кои можат да ти помогнат за твојот натамошен професионален развој.
И ние како и ти ги мразиме спамерите. Твојата email адреса никогаш нема да биде (про)дадена некому. Чесен збор.