СПОДЕЛИ

Дали некогаш ви се случило да налетате на WordPress блог, да ви се допадне нешто и да се запрашате: “Како го направиле ова?“, “Дали е ова додаток или има некоја финта?“, “Од каде може да ги земам овие модови?“. И тоа е нормално. Речиси на сите нас ни се има случено ова. За овој текст позборувавме со неколку WordPress блогери и откривме какви трикови и додатоци тие бараат за да ги подобрат своите блогови во секој аспект. Еве го резултатот: 40+ најбарани WordPress совети и трикови, меѓу кои има и такви за кои веруваме дека не би се ни сетиле по кој клучен збор да ги побарате.

1. Прикажете ги категориите во хоризонтално паѓачко мени

1 category-dropdown

Наместо да ги употребувате вашите категории во странична лента, може да ги ставите во навигациската лента со паѓачко мени на подкатегории во второ ниво на паѓачко мени.

2. Додадете Граватар за авторот на постот

2 author-gravatar
Што велите да додадете Граватар на насловот на вашиот пост за да го потенцирате авторот кој коментира?

3. Да ја употребите custom страницата како почетна страница

3 custom-page
Наместо да ги покажувате последните влезови како главна страница на вашиот блог, прилагодете ја!

4. Додадете биографија за авторот на секој пост на блогот

4 author-bio
За блогови кои имаат повеќе автори, додавањето на кратка биографија за секој автор под нивните постови е добар начин да го поддржите авторот на текстот и да им обезбедите информации на читателите за кого станува збор без да мора да ги упатувате на страницата:-за авторот.

5. Прикажувајте ги последните постови од одредена категорија
Контролирајте ги последните постови од категориите кои сакате да ги прикажете.

6. Истакнете ги коментарите на авторот
Ова помага да се разграничат коментарите на авторот од останатите. Корисно за оние кои коментираат бидејќи лесно ќе може да ги забележат коментарите на авторот.6 comment-diff

7. Креирајте мали сликички за секој блог и прикажете ги
Направете мали сликички за секој пост, употребете ги каде сакате и направете го постот поинтересен.7 thumbnails

8. Креирајте и прикажете слика со категории
Како да додадете едноставен PHP код на вашиот WordPress образец и да направите да се појавуваат поврзани слики наместо текст за вашите категории во постовите.

9. Форматирајте ги сликите за feed читателите
Направете содржината на вашиот блог да се прикажува точно дури и на feeds. 9 feed-neat

10. Креирајте навистина модерно WordPress копче за дата
Прикажете ја датата на вашиот пост во форма на копче. 10 datebutton

11. Скријте ги рекламите за единечни постови
Брз и едноставен начин да ги скриете рекламите за било кој одреден пост правејќи само мали измени во темата.

12. Креирање на динамични фиксни елементи
Има вести кои сакате да останат секогаш во горниот дел од страницата.

13. Прилагодете Еrror 404 страница
Креирајте сопствена Error 404 страница.

14. Заштитете ги CSS модовите за било која WordPress тема
Имплементирањето на custom леста на стилови која ги покрие стиловите дефинирани во оригиналната тема.

15. Направете го вашиот блог отпорен на Digg
Поставки кои треба да ги додадете на вашиот блог за да го извадите Digg ефектот.

16. Употребување на WordPress како листа за членство
Креирајте организирана листа на членство која ќе ги прикажува информациите на вашите членови.16 md

17. 4 Начини да го забрзате вашиот wordpress блог
Брзи совети како да ја забрзате вашата WordPress страница која сами ја хостирате.

18. Креирајте мобилна верзија на вашиот блог
18 mobile

Креирајте мобилна верзија на страницата со неколку кликнувања во Mofuse.

20. Oтворајте линкови во нов прозорец (предодредена команда)

20 wp-cms

Насловот кажува се. Направете сите линкови да се отвараат во посебен прозорец.

21. Претворете го вашиот WordPress блог во CMS (Content Management System)
Вашиот WordPress блог не мора да има типичен приказ, туку може да е многу позабавен.

22. WordPress ограничување на големината на сликичките
Не ви се допаѓа предодредениот JPEG квалитет на малите сликички? Сменете го.

23.Aвтоматски постирајте Del.icio.us дневен линк кон WordPress
22 dailypost

Добијте повеќе постирање дневно од del.icio.us

24. Креирајте ефект на симнување слоеви23 peel-away

Многу ефектен начин да промовирате производи и да го привлечете вниманието на страниците на кои сакате посетителите да се фокусираат.

25. Одвојте ги коментарите од известувањата за референцирање24 trackbacks-comments

Имајте јасен приказ на она што е коментар и она што не е.

26. Блогирајте сам или заедно со други со Writely25 writely

Writely е една од моите омилени Web 2.0 апликации. Тоа е целосно развиен, веб ориентиран текстуален процесор до кој може да пристапите од секаде. Исто како Microsoft Word, но за веб.

27. Вметнете Google реклама во првиот wordpress пост
Водечките SEO (Оптимизација за пребарувачи) страници велат дека поставување на реклама после првиот пост на почетната страница на вашиот блог е особено ефективно.

28. Креирајте повеќе поединечни постови за различни категории
Брз и едноставен начин да доделите одредена листа за стил за само една категорија од постовите на блогот во WordPress.

29. Употреба на WordPress полиња за коризници
Може да правите буквално што сакате со полињата за корисници. Само бидете креативни.

30. Креирање на архивски индекс
Креирајте една страница со линкови до вашите архивски постови организирани така што би го формирале главниот влез во минатото на вашиот блог.

31. Итри WordPress архиви во еден едноставен чекор
Обезбедете специјализирани архивски прикази кои се најдобри за лесно скенирање/забележување на содржините.

32. Поставете форма за пријавување во страничната лента31 sidebar

Ставете ја формата за пријавување на предната страница од вашиот WordPress блог.

33. Заштитете го WordPress постот од поврзување на слика со друга веб страница

 

Додаток за WordPress кој ви не дозволува сликата да се поврзе со друга веб страница наместо да се зачува копија на вашата страница. Лесно се инсталира и активира.

34. Префрлање статична HTML страница во WordPress
Како да се задржите на старите URL откако ќе ја предрлите статичата HTML во WordPress.

35. Изградете Techmeme River of News Clone
Креирање на нешто слично на Techmeme со WordPress.

36. Прилагодлива страница за пријавување35 customlogin

Ова е многу поважно за блогови кои имаат повеќе автори или страници кои се поставени за клиенти.

37. Како да ја ставите најдобрата содржина напред
Не дозволувајте надобрата содржина да се изгуби во архивите.

38. Прикажете Twitter пораки во WordPress37 twitter

Прилагодете прикажување на Twitter пораки на вашиот WordPress блог.

39. Додадете реклами во ленти за да ја зголемите заработувачката

38 stripe-ad

Нов, ненаметлив начин на прикажување на еден ред од порака за рекламирање, посебна белешка или друга информација во горниот дел од вашиот блог.

40. Како да прикажете статуси од Facebook на WordPress блог

39 add-fbstatus-wp

Ставете Facebook статуси директно на вашиот блог. Функционира и за WordPress блогери кои сами се хостираат и WordPress.com блогери

41. Постирајте број на текст и слики
Брои и прикажува број на зборови и слики (изоставајќи ги предодредените WordPress емотикони)

42. Поставете содржина само во RSS Feed41 rss-footer

Сте се запрашале ли некогаш како некои блогери ја контролираат содржината да се појавува само во RSS feed, но не и на блогот. Еве додаток да го направите тоа – RSS Footer.


WordPressДоколку сакате да го направите првиот чекор во област на веб дизајнот а досега никогаш не сте кодирале, првото нешто што би требало да го направите е да го совладате WordPress-от. Тоа можете да го направите на два начина, во зависност од тоа како го вреднувате вашето време:

1. Споро, со помош на бесплатни курсеви. На интернет можете да најдете безброј бесплатни курсеви, претежно на англиски јазик, но во тој случај ќе бидете оставени сами на себе. Наоѓањето одговор на секој проблем на кој ќе налетате значи чести заглавувања, без гаранција дека ќе го најдете најдоброто решение.

2. Брзо, со помош на искусен ментор. Ако сакате резултати во рекордно краток рок, курсот “Управување со содржини со WordPress“ може да биде вистинското решение за вас. За само еден месец, ако не и побрзо, ќе го совладате WordPress-от и ќе можете веднаш да почнете да заработувате правејќи и одржувајќи веб страници за вашите клиенти.

Ти се допадна овој напис?
Се согласувам моите податоци да бидат префлени на MailChimp ( повеќе информации )
Стани член на клубот на веб професионалци Еверест и прв добивај информации кои можат да ти помогнат за твојот натамошен професионален развој.
И ние како и ти ги мразиме спамерите. Твојата email адреса никогаш нема да биде (про)дадена некому. Чесен збор.