Дома Уредници Објави од Александар Марјановиќ

Александар Марјановиќ

173 ОБЈАВИ 0 КОМЕНТАРИ

Како да одлучите дали да станете Веб дизајнер или Веб програмер?

На почетокот, кога почнав да се интересирам за кодирање, се сеќавам дека бев многу збунет: дали се обучувам да бидам веб дизајнер или веб...

Курс: Основи на Java програмирање

Ако сакате да градите апликации за мобилни уреди, десктоп компјутери, или веб, треба да знаете да работите со Java. Овој курс ви ги обезбедува...

Како отказот ми помогна да станам веб дизајнер

Со оглед на тоа што пазарот на трудот станува се’ понестабилен, многу луѓе се наоѓаат во ситуација во која или стануваат непотребни односно одвишни...

10 високо платени ИТ професии кои можете да ги изведувате на...

Бри Веилер Рејнолдс е советник за кариера и директор за online содржина во FlexJobs, наградувана страница за телекомуникација, флексибилен распоред и листи на хонорарни професии....

Како да трансформирате Photoshop документ во HTML во 4 едноставни чекори

Дизајнирањето и развивањето на еден веб сајт не е лесна работа. Процесот вклучува различни чекори, кои треба да се постигнат со голема прецизност, па...

Интервју: Бојана Трајковска, копирајтер

Денес, благодарение на Интернетот, фриленсингот станува се’ попопуларна опција за работа, особено меѓу помладите генерации. Глобалниот пазар е отворен за секој што е доволно...

Дизајн на страница во изградба: 50 неверојатни примери

Понекогаш веб дизајнот треба малку да се преработи. Независно дали ја ажурирате содржината, го освежувате дизајнот или го тргате целиот дизајн и почнувате од почеток,...

9 совети за успешно онлајн учење

Онлајн учењето има огромен број предности во однос на традиционалното учење. Тоа овозможува надминување на географските ограничувања, го прави учењето поудобно и финансиски подостапно,...

Разоткриени 5-те митови за учењето кодирање online!

Треба да ви признам нешто. Првиот пат кога сакав да ги учам овие вештини, си наоѓав многу оправдувања зошто не можам. Толку многу оправдувања, што...

99 шеги кои само веб дизајнери можат да ги разберат

Повремено, дури и веб дизајнерите имаат потреба од добра шега за да го оттргнат монотонијата. Сигурни сме дека многу од нив веќе ви се...