Инспирација

Дома Инспирација

Интервју: Ане Крстевска, блогер

Не така одамна, за време на претседателските избори во САД, Македонија се најде во центарот на вниманието благодарение на група блогери од Велес кои...

23 прекрасни портфолио сајтови

Има многу нешта кои треба да ги цениме во портфолијата кои се ставени во листата, па затоа земете си шолја кафе и разгледајте ги...

15 страници на пристигнување со неверојатен UX

Во последниве години, во дизајнот постои тренд кој се фокусира на дизајнот на страниците на пристигнување (анг. landing page). Независно дали станува збор за...

Веб сајтови со циклични видео позадини

Loop е Булов атрибут на видео тагот во HTML5 кој е поддржан во најновите верзии на модерните прелистувачи, вклучувајќи го и IE 9.0. Се...

Интервју: Бојана Трајковска, копирајтер

Денес, благодарение на Интернетот, фриленсингот станува се’ попопуларна опција за работа, особено меѓу помладите генерации. Глобалниот пазар е отворен за секој што е доволно...

Дизајн на страница во изградба: 50 неверојатни примери

Понекогаш веб дизајнот треба малку да се преработи. Независно дали ја ажурирате содржината, го освежувате дизајнот или го тргате целиот дизајн и почнувате од почеток,...

Интервју: Џастин Мезели, дизајнер

Си земав слобода да го поканам дизајнерот Џастин Мезели на интервју и да се обидам да ја разберам неговата креативност. Кој е тој? Дизајнер и...

15 веб сајтови со слики на цел екран

Банерите со слика се во тренд веќе подолго време и се чини како да не ја губат магијата и креативноста. Покрај мали трансформации (вртелешки,...

Најдоброто од DesignFaves.com

За дизајнерите со страст за најновите правци на развој низ целиот спектар на визуелниот дизајн, постои еден нов сајт на кој се претставени дел...

Тренд во веб дизајн: Мени на цел екран

Како и секој интегрален детаљ на корисничкиот интерфејс, така и дизајнот на менијата се менува зависно од тековните трендови. Некои метаморфози носат позитивни резултати...