СПОДЕЛИ

Пред да ја започнам мојата кариера како хонорарен блогер со полно работно време, продавав дизајнирани веб страни на Fiverr со скратено работно време. Пред тоа, заработував 2000 долари секој месец со малку напор пред крајот на месецот и многу брзо заработив 33000 долари преку Fiverr.

Бидејќи сигурно ви е непознато, дозволете ми да ви објаснам што всушност значи Fiverr. Тоа е најголемиот пазар за продажба на мали услуги почнувајќи од 5 долари. Ако имате повеќе категории на вашиот веб сајт, вие можете да го продавате она за што сметате дека сте најдобри.

Подобро кажано, Fiverr е несомнено најголемата платформа за продажба. Околу светот, многу продавачи остваруваат приход со полно работно време, нудејќи им своја експертиза на Fiverr, како и многу други алтернативи на Fiverr.

Иако веќе не продавам на Fiverr, тоа беше одлично искуство за учење како хонорарец.

Што научив продавајќи на Fiverr ?

Кога почнав успешно да нудам мали услуги на Fiverr, често си го поставував истото прашање, „Зошто си го одбрав токму  Fiverr како платфрома за продажба, кога постојат уште многу други хонорарни платформи кои не те лимитираат во однос на цената“?

Навистина добро прашање!

Една од работите која ја мразам околу тоа да бидам хонорарец е тоа што кога започнуваш со фриленсинг мораш да потрошиш многу време барајќи клиенти. Со Fiverr барањето клиенти не е тешко. Сè што треба да направите е едноставно да креирате понуда (или gig, според терминологијата на Fiverr) и да почекате да бидете избрани. Тоа е толку едноставно!

Очигледно, како и кај другите пазари, пред да креирате понуда на Fiverr вие прво мора да ја погледнете конкуренцијата во вашата категорија и да се потрудите да се разликувате од нив.

Споредено со пребарувањето клиенти на другите хонорарни
сајтови, вие ќе имате потреба од минимален напор.

Факт е дека Fiverr е еден од најлесните начини да го започнете вашиот хонорарен бизнис.

Во овој пост, јас ќе ви објаснам неколку бизнис лекции кои ги научив како Fiverr продавач и како тие ги искористив за развивање на мојот хонорарен бизнис независен од Fiverr.

1. Пренамена е најлесниот начин да креирате продукт !

Како што реков погоре, кога бев продавач на Fiverr, им помагав на моите клиенти да ја зголемат својата листа на е-пошта со создавање на целни страници со висока конверзија. Настрана од создавањето дизајни на целни страници на HTML, исто така понудив услуга за дизајн на целна страница на WordPress со користење на различни приклучоци за целна страница на WordPress.

Ако ja погледнeте сликата погоре, ќе забележите дека мојата понуда беше една од најпопуларните и порано имав неколку нарачки во редот. Дали се прашувате како бев во можност да доставам толку многу нарачки за толку краток рок, и покрај тоа што бев хонорарен продавач на Fiverr?

Тајната е во тоа што јас не креирав и не продавав нови дизајни на секој клиент. Наместо тоа јас ги пренаменив веќе постоечките дизајни и направив едноставни промени. Тоа е едноставно!

Исто така забележете дека 95% од моите купувачи ја избраа мојата услуга за да креираат дизајн за целна страница, па за мене пренамената работи добро, а и клиентите се среќни.

Научена лекција: Ако создавате производ, не мора да го градите од почеток. Едноставно, можете да пренаменате постоечки производ и да го претворите во нов производ.

На пример, Дарен Роуз од Проблогер создава е-книги со пренаменување на објавените објави на блогот и ги претвора во премиум е-книги. Непотребно е да се каже дека пренаменувањето на постојниот производ е најбрзиот начин да се создаде таканаречен „сосема нов“ производ.

2. Препродажбата е попрофитабилна

Кога треба да заработите повеќе пари на Fiverr, препродажбата е тајно оружје на маркетингот.

Ако сте на прво или второ ниво или сте супер продавач, Fiverr ви дозволува да ја надградите вашата понуда и да ги продавате вашите услуги како “gig extras“.

Како додаток на “gig extras“, Fiverr дополнително дозволува да ги нудите вашите услуги како пакет. Тоа им овозможува на продавачите да се спакуваат нивните основни gigs со вградени ревизии и додатоци за да заработат повеќе пари.

На пример, ако нудите уметнички услуги, понудете им можност на вашите клиенти да купат копија од вашето дело кое може да се уредува по потреба како „extra gigs“. Оваа опција им овозможува на продавачите да ги продаваат своите услуги точно како што сакаат, по цена што ја избираат.

На крајот на месецот, ако ги погледнете приходите што ги остварувате, ќе забележите дека заработивате повеќе пари од продажба на extra gigs отколку од продажба на примарни gigs.

Научена лекција: Причината зошто функционира принципот на надпродажба (upselling) е затоа што ја зголемува перцепираната вредност за вашите клиенти. За вашиот бизнис со хонорарни активности, наместо да наплаќате паушална такса за вашите услуги, поделете ги вашите услуги на различни додатоци и убедете ги вашите клиенти да ги купат за повисока цена.

Ако е направено правилно, можете да заработите повеќе профит со овој пристап наместо да понудите паушална такса за вашата услуга.

3. Секогаш градете бизнис независен од платформа  

Откако Fiverr е платформа од затворен карактер, ги ограничува своите продавачи да ги продаваат своите услуги само во рамките на нивната платформа.

За разлика од другите пазари за продажба на услуги, како што е Envato Studio, популарните страници за хонорарна работа како Upwork и Fiverr не им дозволуваат на корисниците да ја промовираат својата веб-страница или профилот на LinkedIn. Како продавач, не можете да ја споделите вашата адреса за е-пошта или Skype ID со купувачите на gigs, освен ако не е потребно за вашата услуга, и ако го сторите тоа, вашата сметка ќе биде ограничена.

Во случај вашата сметка да биде ограничена, протокот на пари ќе запре. Дополнително, кога Fiverr ќе ги ажурира своите алгоритми на пазарот, големи се шансите дека тоа ќе влијае на видливоста на вашиот gig, што резултира во намалување на нарачките.

Ако вашиот долгорочен план е да развивате независна деловна активност, Fiverr можеби не е вистинскиот избор за вас.

Научена лекција: Несомнено, Fiverr ви помага лесно да ја започнете својата кариера во хонорарот. Меѓутоа, ако сакате да изградите независен хонорарен бизнис, размислете да разгледате и други пазари како што е Envato Studio.

Дали треба да понудите услуги на Fiverr?

 Многу луѓе продаваа услуги на Fiverr само за забава и за да заработат дополнително пари во своето слободно време. Исто така, ќе откриете дека некои луѓе заработуваат со полно работно време од Fiverr.

Според мое мислење, Fiverr е одлично место за да остварите дополнителен приход. Всушност, не мора да трошите многу време на Fiverr за да заработите пари.

Напротив, остварувањето приход со полно работно време од Fiverr може да биде погубно. Бидејќи немате контрола врз веб-страницата Fiverr, ако тие ја намалат видливоста на вашата понуда, ќе бидете принудени да ја престанете со продажбата на сајтот. Како и сè друго, Fiverr има многу добрите и лошите страни, но на крајот ќе одлучите дали може да биде корисен за вас и за вашиот бизнис.

Што би можеле ВИЕ да направите?

Ако сте фриленсер односно хонорарец, можете да нè контактирате доколку сакате да ги споделите своите искуства со нашата публика.

Ако не сте фриленсер и ве возбудува идејата дека може да обезбедите дополнителни приходи, бидете искрени кон себе и поставете си го најважното прашање: „Кои се тие услуги кои би можел да ги понудам?“ Очигледно, потребни ви се две работи за успех: знаења и вештини во определна област и умешност како да се продадете, односно како да ги продадете вашите услуги.

Веб академијата Еверест може да ви помогне со овие две работи. Прво, нашите курсеви и студиски програми се така осмислени со цел да ви помогнат да стекнете практични знаења и вештини. Второ, на сите наши курсисти по успешното завршување на стручната обука им обезбедуваме пакет од курсеви за фриленсинг, со кои успешно ќе може да работите како фриленсер.

Ако сакате да дознаете како точно можеме и вам да ви помогнеме, закажете индивидуална консултација уште денес.

Ти се допадна овој напис?
Се согласувам моите податоци да бидат префлени на MailChimp ( повеќе информации )
Стани член на клубот на веб професионалци Еверест и прв добивај информации кои можат да ти помогнат за твојот натамошен професионален развој.
И ние како и ти ги мразиме спамерите. Твојата email адреса никогаш нема да биде (про)дадена некому. Чесен збор.